Czy da się zbudować mieszkania zgodnie z ustawą?

Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wspierać budowę mieszkań przez samorządy. W ostatnich latach powstawało rocznie zaledwie 1,5 takiego mieszkania w przeliczeniu na gminę. Zdaniem analityków Aesco Group wątpliwe jest, aby nowe przepisy poprawiły te statystyki.

W założeniu ustawodawcy, celem nowego prawa ma być wsparcie komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego oraz gospodarstw domowych w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych, w szczególności w obliczu skutków epidemii COVID-19.

- Obietnice budowy tanich mieszkań nie są dla Polaków niczym nowym. Politycy powtarzają je od lat i od lat tanie mieszkania pozostają tylko w sferze obietnic. Nowe przepisy też nic nie zmienią. Przyczyny należy upatrywać w błędnym założeniu, że mieszkania samorządowe są elementem wyłącznie polityki socjalnej, a nie rozwojowej. W związku z tym, dla samorządów mieszkania czynszowe w praktyce stanowią problem, a nie źródło korzyści. Co więcej, obszar budownictwa samorządowego jest skrajnie zbiurokratyzowany - wyjaśnia Aleksander Jankowski, dyrektor inwestycyjny w Aesco Group, odpowiedzialny m.in. za rozwijanie struktur finansowania samorządowych inwestycji mieszkaniowych.

W Polsce, w przeliczeniu na statystyczną gminę powstaje co roku 0,7 mieszkania samorządowego. Towarzystwa Budownictwa Społecznego podnoszą ten wskaźnik do 1,5 mieszkania na gminę. To daje łącznie około 3 - 4 tys. lokali rocznie, to odpowiada około 2 proc. mieszkań i domów budowanych w Polsce. Z drugiej strony, tylko w latach 2017 - 2018 gminy sprzedały około 35 tys. mieszkań komunalnych.

Co proponuje rząd?

Nowe przepisy zwiększają wysokość finansowego wsparcia w formie grantów z Funduszu Dopłat dla gmin na budowę mieszkań społecznych i komunalnych. Mowa o dotacjach na poziomie 0,5 - 1 mld zł rocznie. Według różnych źródeł, deficyt mieszkań w Polsce wynosi od 0,6 do 1,5 mln lokali. Nakłady potrzebne na ich budowę szacuje się na minimum 25 - 30 mld złotych. Pula dostępnych dotacji jest minimalna w stosunku do potrzeb.

- Liczba budowanych mieszkań komunalnych systematycznie maleje, a prowadzona od pięciu lat polityka nie przynosi spodziewanych efektów. To rodzi obawy, czy jej niewielka modyfikacja przyniesie postęp. Nowe przepisy sprawiają wrażenie zaprojektowanych przez osoby, którzy nie posiadają żadnych praktycznych doświadczeń gospodarczych. Nie wydaje się, aby zasięgnięto opinii samorządowców i praktyków oraz nie wyciągnięto wniosków z tego, że gminy rzadko decydują się na inwestycje mieszkaniowe - uważa ekspert Aesco Group.

Zdaniem eksperta podstawowy błąd ustawodawcy polega na przywiązaniu największej wagi do funkcji socjalnej budownictwa samorządowego. Tymczasem największym utrapieniem polskich miast jest brak dostępnych mieszkań dla osób o średnich zarobkach. - Istnieje duża grupa ludzi, która nie może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego ze względu na wyśrubowane wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Jednocześnie są oni zbyt bogaci, by dostać mieszkalne komunalne od gminy. Takie osoby są zmuszone do wynajmowania mieszkań na rynku prywatnym lub do życia w złych warunkach, w gospodarstwach wielopokoleniowych - podsumowuje Aleksander Jankowski.

Gdzie tkwi problem?

Inwestycje samorządowe wymagają zaangażowania rynkowych źródeł finansowania. Wiele banków jest chętnych je finansować. Należy stworzyć mechanizm, który pozwoli na łączenie źródeł dotacyjnych i komercyjnych w elastyczny sposób oraz nie będzie ograniczał niezależności gminy przy ustalaniu strategii najmu.

- Pamiętajmy, że wiele gmin mierzy się z problemem depopulacji. Mądra polityka mieszkaniowa - np. budowa mieszkań na wynajem dla średnio zarabiających - może częściowo rozwiązać ten problem. Gminy potrzebują jednak odpowiedniej motywacji do takich inwestycji. Mieszkania powinny się samofinansować - gminy nie powinny zarabiać na mieszkaniach, ale równocześnie nie mogą na nich tracić. Większość rozwojowych inwestycji gminnych, które przyniosły najlepsze efekty, została zrealizowana przy wykorzystaniu środków komercyjnych. To daje gminom dużą elastyczność i niezależność w podejmowaniu decyzji - dodaje ekspert Aesco.

Opr. Urszula Pietrzak, fot. Waldemar Roszczuk

Policja przy wsparciu jednostek kontrterrorystycznych zatrzymała sprawców włamań do bankomatów

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy wsparciu jednostek kontrterrorystycznych z Poznania, Gorzowa, Wrocławia i Szczecina, wkroczyli w czwartek do wytypowanych mieszkań oraz domów na terenie województwa lubuskiego. Podczas akcji zostało zatrzymanych czterech mężczyzn podejrzanych o włamania do bankomatów na terenie pięciu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Apel związku zawodowego w sprawie złamania przepisów przy locie Andrzeja Dudy z Zielonej Góry do Warszawy

Związkowa Alternatywa - związek zawodowy pod kierownictwem Piotra Szumlewicza - domaga się natychmiastowych dymisji wszystkich osób, które brały udział w tuszowaniu niebezpiecznego incydentu dotyczącego lotu prezydenta Andrzeja Dudy. Do zdarzenia doszło 2 lipca 2020 roku, podczas lotu prezydenta RP z Zielonej Góry do Warszawy.

Uruchomiono nowy terminal lotniczy w Berlinie

31 października br. został uruchomiony nowy Terminal na lotnisku Berlin Brandenburg Airport im. Willy Brandta. Regularny ruch lotniczy rozpoczął się wieczorem, zgodnie z rozkładem lotów.

W których branżach można zarobić najwięcej w bieżącym roku?

Branża IT, budownictwo i nieruchomości oraz e-Commerce i digital marketing wbrew kryzysowi pną się w górę. Za to w turystyce, gastronomii, hotelarstwie oraz produkcji seryjnej zarobki gwałtownie spadły.

Posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania była bieżąca sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Lubuskiem

Bieżąca sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Lubuskiem była tematem zwołanego przez wojewodę Władysława Dajczaka posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Guzik Katyński - znak wspólnej pamięci o Tych, którzy zginęli

W związku z przypadającą 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało nową edycję Guzika Katyńskiego, jako symbolu pamięci. Guzik jest przypinką, która formą i kształtem symbolizuje guziki z...

Inspektorzy NIK skontrolowali szpitale pod kątem nieprawidłowości w opiece nad pacjentkami, u których doszło do poronień i urodzeń martwych dzieci

W skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli szpitalach, pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki. Zdaniem Izby, Winna jest...

Czy da się zbudować mieszkania zgodnie z ustawą?

Pod koniec grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wspierać budowę mieszkań przez samorządy. W ostatnich latach powstawało rocznie zaledwie 1,5 takiego mieszkania w przeliczeniu na gminę. Zdaniem analityków...

Sąd aresztował mężczyznę podejrzanego o dokonanie trzech czynów o podłożu seksualnym

Sąd Rejonowy w Żarach uwzględnił wniosek prokuratora o zastosowanie aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy wobec 57 letniego mężczyzny - mieszkańca powiatu żarskiego, podejrzanego o dokonanie trzech czynów o podłożu...

Pożar budynku mieszkalnego w Gościkowie. W pożarze zginęła jedna osoba

W poniedziałek, 22 lutego świebodzińscy strażacy odebrali zgłoszenie dotyczące pożaru strychu domu dwurodzinnego w Gościkowie (gm. Świebodzin). Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Do przyjazdu strażaków, strawił znaczną część parteru i...

Premier wręczył akty powołań dla członków rady naukowej Instytutu De Republica

Instytut De Republica jest nową państwową jednostką, bezpośrednio podległą Prezesowi Rady Ministrów. Nowo powstały instytut ma za zadanie promować polską naukę w kraju i za granicą. Zgodnie z założeniami, Instytut będzie organizować i...

Copyright © Lubuskie Miasta. Wszelkie prawa zastrzeżone.